Návštěvy

TOPlist

Facebook


Vzkazník

Anime a Manga

V České republice

Kdyby se mě ještě před nedávnem někdo zeptal, jak jsme na tom u nás s anime a mangou, odpověděl bych prostě "blbě".
Jenže poslední dobou dochází k malému převratu a v ČR se začínají po dabovaných anime objevovat i opravdové mangy.

Ale vraťme se na začátek. Nebudu rozebírat to, co se v naší zemi dělo před několika desítkami let. Jenže právě v té době u nás byly zakázány komiksy z USA a z dalších zemí. A tudíž jsme oproti ostatním zemím byli dost pozadu. V devadesátých letech se i v Evropě začalo vysílat anime a boom na sebe nenechal dlouho čekat. Zatímco v takovém Německu všichni koukali na DragonBall, Ranmu a Power Stone, u nás jsme se dočkali tak maximálně Pokemonů, a to s dost velkým zpožděním. O nějakých časopisech zaměřených na anime či mangu (v Německu už také vycházejí pěknou řádku let) si můžeme nechat zdát i dnes. Jenže jsme se už možná dočkali toho, že se vše změní.

Anime

V ČR vyšlo na kazetách nebo DVD asi tolik anime, kolik můžeme spočítat na prstech. Když nezahrnu Pokemony či Digimony, vyšla na DVD/VHS Cesta do Fantazie, Cowboy Bebop - Tengoku no Tobira, Mononoke Hime nebo Tokyo Godfathers a v TV (A+, Animax) běžel Full Metal Panic, Kaleido Star, Slayers, Tokio Mew Mew, Blue Grender, Spiral a další. Anime, které se u nás dabují do češtiny, je zatím málo. K tomuto dnu bylo nadabováno (mimo Pokemon, Digimon... ^_^ ) jen pár anime, jako například Naruto, Shaman King, Oban, Bleach, Death Note... Otázkou však zůstává, jestli je to dobře nebo špatně (já osobně dabing v žádném případě nepodporuji).

Manga

S mangou je to podobné.

Z takové té "opravdové japonské mangy" bylo u nás knižně vydáno velmi málo. Když nebudu počítat časopis Crew, který jednou za čas nějaký ten úryvek z mangy vydá, vyšla u nás manga Gon (určitě toho dráčka se zakrnělýma rukama znáte ze hry Tekken 3), Usagi Yojimbo a něco málo dalšího... Možná jste si ale všimli, že poslední dobou se na pultech našich knihkupectví objevuje cosi manze velmi podobného. Jsou to manwhy, popřípadě americké komiksy v manga stylu. I když ani jedno není opravdová manga, nějak to začít musí. Manwha se obecně považuje za korejskou sestřenici mangy. Kresba je opravdu velmi podobná, ne-li naprosto stejná. Hlavním rozdílem mezi mangou a manwhou je to, že manga se čte zprava doleva, ale manwha se čte stejně, jako knížky u nás - zleva doprava.

Teď ale to nejdůležitější. 15. 8. 2008 u nás vyjde (tento článek je psán 12.8., takže je pravděpodobné, že už vyšla) pravá a nefalšovaná japonská manga Dveře chaosu. Následovat ji bude další japonská manga Temné metro.

Takže na závěr můžu říct jen to, že musíme všichni doufat v usazení mangy i u nás. Začíná to vypadat, že to už není jen nesplnitelný sen.
Copyright © 2008 - 2022 chika-translations | Created by Ryuu | Design by lestrix
Na veškeré texty, grafická vyobrazení a jiná díla zveřejněná na těchto internetových stránkách se vztahují autorská práva chika-translations, pokud není výslovně v textu uvedeno jinak. Jakékoli kopírování, šíření, přechovávání, sdělování, vysílání, reprodukování nebo přenášení obsahu těchto stránek nebo jejich částí bez písemného souhlasu sdružení chika-translations je zakázáno.
Mapa stránek