Návštěvy

TOPlist

Facebook


Vzkazník

Recenze na anime

Kiddy Grade

Vložil: Dejv007 | 16.09.2012, 10:46:45
Datum vydání: od 8.10. 2002 do 18.3. 2003
Studia: Bandai, Gonzo, Fuji TV
Režie: Keiji Gotou
Hudba: Shiro Hamaguchi

Chika hodnocení

Příběh7/10
Kresba8/10
Hudba7/10
Charaktery8/10
Závěr: Dobře vyvážené anime, kterému nechybí pěkná kresba, zajímavé postavy a dobrá hudba.

Hlavní postavy

Eclair: Ústřední postava celé série. Šestnáctiletá recepční a zároveň členka elitního týmu agentů GOTT - Obchodně-celní intergalaktické organizace. Její speciální schopností je Power - Síla, takže v týmu je to ona, kdo řeší problémy fyzickým kontaktem, spočívajícím většinou v nemilosrdné likvidaci veškerých nepřátel. Vzhledem ke své citlivé povaze a morálním zásadám si nechala vymazat paměť, takže v první části seriálu působí jako bezstarostné dítě, přidrzle glosující dění kolem sebe. Nicméně vlastní minulosti nikdo neuteče...

Lumiere: Partnerka Eclair v ES týmu. Ačkoli postavou připomíná desetileté dítě, je ve skutečnosti (podobně jako Eclair) mnohem starší. Na rozdíl od Eclair si ponechala paměť. Drží nad Eclair ochrannou ruku, v nejtěžších situacích jí vždy pomůže a neustále se ji snaží "vychovávat". Její schopností je Puppet - Loutka, což je schopnost ovládat jakékoli elektronické zařízení. Později však zjistíme, že Puppet je pouze odnoží její daleko mocnější primární schopnosti Particle - Částice (schopnost ovládat jakékoli kvantové částice).

GOTT: Trochu netradičně není jednou z hlavních postav osoba, nýbrž organizace. GOTT, tedy spíše jeho oficiální zástupce (ačkoliv není po většinu seriálu osobně přítomen), totiž velice výrazně, dá se říci klíčově, ovlivňuje dění.

Příběh

V daleké budoucnosti je vesmír ovládaný lidmi sjednocen vládou Galaktické Unie, jejíž exekutivním nástrojem je GOTT - Obchodně-celní intergalaktická organizace. Tato organizace, mající za cíl potírat především hospodářskou kriminalitu a organizovaný zločin, zaměstnává ve svých službách ES-agenty, nanotechnologiemi zmutované lidské bytosti s nebezpečnými speciálními schopnostmi. Mezi ES agenty patří také dvojice dívek Eclair a Lumiere. Zpočátku sledujeme jejich běžné akce proti nejrůznějším zločincům, ale postupem času zjišťujeme, že s Eclair a zejména s její minulostí není všechno tak docela
v pořádku. To se naplno projeví v okamžiku, kdy se Eclair rozhodne vzepřít přímému rozkazu nadřízeného...

Prvních deset dílů je v podstatě epizodických a navozují dojem jakési odlehčené, lehce naivní sci-fi detektivky. Navíc je patrná snaha, aby z každého dílu vyplynulo nějaké to morální ponaučení. Zkrátka nepřijdou ani příznivci pantsushotů a cosplaye. Těžko říci, jestli to byl záměr, nabízí se vysvětlení, že se tvůrci snažili děj podat jakoby očima bezstarostné Eclair. Zlom přichází v desátém díle. Jako by si tvůrci řekli: "Tak jsme si pohráli a teď vážně...". Od tohoto dílu začíná mít série pevnou příběhovou linii, jejíž náznaky byly v předchozích dílech přítomny jen velmi decentně. Do popředí se dostanou konflikty mezi jednotlivými postavami, dočkáme se i silných momentů a výrazných dějových zvratů. Zajímavé a netradiční rozuzlení celého příběhu je bohužel trochu zastíněno "povinnou" a v tomto případě silně megalomanskou Poslední bitvou. V této souvislosti nemohu nezmínit, že i když primárním žánrem seriálu je akce, některé souboje jsou dost odbyté. Hlavně jsem však postupem času s údivem zjistil, že bych se bez soubojů klidně obešel, právě díky příběhu, který v druhé části táhne seriál kupředu. Trochu zamrzí také skoro až programová asexualita ve vztazích postav, která bohužel výrazně poznamenává jejich plastičnost a tím i uvěřitelnost - připomínají trochu šachové figurky (nakonec ale zjistíme, že to v podstatě figurky jsou).

Přese všechny nedostaky si myslím, že Kiddy Grade stojí za to vidět, už kvůli několika opravdu silným momentům, zajímavému a poměrně reálnému příběhu a Lumiéřině zlidovělé hlášce: "Lady should be more elegant" (Dámy by se měly chovat vybraněji). Každopádně pro milovníky ecchi, fandy kawai lolitek a sci-fi je to takřka povinná četba.

Screenshoty

Copyright © 2008 - 2019 chika-translations | Created by Ryuu | Design by lestrix
Na veškeré texty, grafická vyobrazení a jiná díla zveřejněná na těchto internetových stránkách se vztahují autorská práva chika-translations, pokud není výslovně v textu uvedeno jinak. Jakékoli kopírování, šíření, přechovávání, sdělování, vysílání, reprodukování nebo přenášení obsahu těchto stránek nebo jejich částí bez písemného souhlasu sdružení chika-translations je zakázáno.
Mapa stránek